👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت مسجد تاریخانه ی دامغان

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت مسجد تاریخانه ی دامغان

دانلود فایل پاورپوینت مسجد تاریخانه ی دامغان ، در حجم 25 اسلاید قابل ویرایش ، همراه با یک هدیه ویژه.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

25

حجم

1461/753 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

pptx

توضیحات کامل

پاورپوینت مسجد تاریخانه ی دامغان ، در حجم 25 اسلاید قابل ویرایش ، همراه با یک هدیه ویژه.

بخشی از متن:

مسجد تاریخانه در جنوب شرقی دامغان واقع شده و یکی از بهترین نمونه‌های مساجد نخستین در ایران و از قدیمی‌ترین بناهای پس از اسلام است. درباره تاریخانه و زمان ساخت بنای اولیه آن، صاحب‌نظران بسیاری بحث کرده‌اند. نویسنده مرآه البلدان، دستور ساخت تاریخانه را به امیرالمؤمنین علی(ع) نسبت داده و آندره گدار، تاریخ ساخت این بنا را اواسط قرن دوم هجری ذکر کرده است. آرتور پوپ، ساخته شدن این مسجد را بین سال‌های 130 تا 170 هجری دانسته و محمد کریم پیرنیا تاریخ ساخت آن را حدود 150 هجری می‌داند.

در زمان بازسازی مسجد در قرن سیزدهم هجری‌، به جای طاق‌های مازه‌دار (بیضوی)صلی که اغلب فرو ریخته بودند‌، طاق‌های  نوک‌تیز جناغی بنا شدند، هر چند که در بخش‌هایی از بنا‌، نمونه‌هایی از طاق‌های مازه‌دار اولیه به چشم می‌خورد. بنا بر توصیف مؤلف مرآه البلدان‌، در قرن سیزدهم هجری قمری‌، تنها چند ستون از این بنا باقی مانده بود. نویسنده تاریخ قومس یادآور می‌شود که میرزا آقا عاملی‌، از وعاظ دامغانی‌، با کمک مالی مردم، طاق‌های مسجد را بازسازی کرد؛ اما در این بازسازی‌، حالت اولیه طاق‌ها را تکرار نکردند و آن‌ها را به روش معمولی در آن روزگار ساختند. او می‌گوید که از سوی شمال غربی‌، سه دهانه رو به جنوب شرقی و پنج دهانه دیگر به شبستان‌هایی باز می‌شده که اکنون خراب شده‌اند.

و...

فهرست مطالب:

معرفی مسجد تاریخانه

وجه تسمیه

بازسازی مسجد تاریخانه

بررسی کامل معماری مسجد تاریخانه

سجاده فرش مسجد تاریخانه دامغان

نمای سه بعدی مسجد تاریخانه

پلان مسجد تاریخانه

این فایل با فرمت پاورپوینت در 25 اسلاید قابل ویرایش تهیه شده است.

هدیه محصول:

فایل WORD عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله (7صفحه)

👇محصولات تصادفی👇

آزمایشگاه مکانیک خاک - آزمایش نفوذ پذیری با بار افتان پاورپوینت تحلیل باغ پروانه‌ ها / معماران تریدلوکس 3deluxe آشنایی با داده کاوی، مفاهیم و کاربرد آن پاورپوینت فصل سیزدهم مدیریت سرمایه گذاری جونز ترجمه تهرانی و نوربخش با موضوع تجزیه تحلیل اقتصاد/ بازار (ویرایش جدید) مبانی نظری آثار اجتماعی عدالت سیاسى، امام علی، نهج البلاغه