👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری اضطراب امتحان بر حسب اضطراب جدایی و سبک دلبستگی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری اضطراب امتحان بر حسب اضطراب جدایی و سبک دلبستگی

عنوان: مبانی نظری اضطراب امتحان بر حسب اضطراب جدایی و سبک دلبستگی

مشخصات فایل

تعداد صفحات

37

حجم

77/160 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

مبانی نظری اضطراب امتحان بر حسب اضطراب جدایی و سبک دلبستگی

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 37

اضطراب جدایی یک پدیده رشدی عالم‌گیر انسان است که در بچه های شیرخوار زیر یک سال ظاهر می‌شود و نشان دهنده آگاهی کودک از جدا شدن او از مادر یا مراقب اولیه است. اضطراب جدایی یا اضطراب بیگانه، اصطلاحی است که برای دوره شیرخوارگی مورد استفاده قرار گرفته، بخشی مورد انتظار از رشد طبیعی است و به احتمال زیاد به عنوان یک پاسخ انسانی که ارزش دوام دهنده زندگی دارد تکامل یافته است. ابراز درجاتی از اضطراب جدایی در بچه‌هایی که نخستین بار وارد مدرسه می‌شوند نرمال شمرده می‌شود. مع‌هذا اختلال اضطراب جدایی، زمانی تشخیص داده می‌شود که اضطراب مفرط نا متناسب از نظر رشدی به هنگام جدایی از منبع وابستگی اساسی ظاهر گردد.

طبق DSM-IV-TR اختلال اضطراب جدایی وجود حد اقل سه علامت مربوط به نگرانی مفرط در ارتباط با جدایی از فرد مورد وابستگی را ایجاد می‌کند. نگرانی ممکن است به صورت اجتناب از رفتن به مدرسه، ترس و ناراحتی موقع جدایی، شکایت مکرر نظیر علایم جسمی به صورت سر درد و دل درد به هنگام انتظار جدایی و کابوس مربوط به مسائل جدایی تظاهر نماید.

اختلال اضطراب جدایی تنها اختلال اضطرابی است که فعلاً در بخش کودکان و نوجوانان DSM-IV-TR وجود دارد. کودکان واجد علائم اختلال اجتنابی مشمول ملاک‌های تشخیصی DSM-IV-TR برای جمع هراسی یا فوبی اجتماعی می‌گردند که برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کودکان و نوجوانان ممکن است با اختلالات اضطرابی در بخش بزرگسالان DSM-IV-TR توصیف شده‌اند از جمله فوبی ویژه، اختلال هراس، اختلال وسواسی-جبری و اختلال استرس پس از سانحه مورد توجه قرار گیرند.

2-2 همه گیر شناسی

شیوع اختلال اضطراب جدایی حدود 4 درصد در بچه‌ها و نوجوانان در سنین پایین تخمین زده می‌شود. اختلال اضطراب جدایی در بچه های کوچک‌تر بیشتر از نوجوانان دیده می‌شود و شیوع آن در دختر و پسر گزارش شده است. شروع ممکن است در سال‌های پیش از مدرسه باشد، اما بیش از همه در سنین 7 تا 8 سالگی دیده می‌شود. شیوع اختلال اضطراب جدایی بین 3 تا 4 درصد کودکان دبستانی و 1 درصد نوجوانان تخمین زده می‌شود. میزان اختلال اضطراب منتشر در کودکان مدرسه 3 درصد تخمین زده می‌شود. میزان فوبی 1 درصد و میزان فوبی های ساده 4/2 درصد است. در نوجوانان شیوع اختلال هراس در طول عمر 6/0 و شیوع اختلال اضطراب منتشر 7/3 درصد گزارش شده است.

2-3 سبب شناسی

2-3-1 عوامل روانی-اجتماعی

بچه های کوچک، که رشد نیافته و وابسته به نقش مادری هستند، آسیب پذیری خاصی برای اضطراب مربوط به جدایی دارند. رابطه بین صفات –مزاجی و استعداد ابتلا به اضطراب جدایی مورد تحقیق قرار گرفته است. گرایش مزاجی به شرمگین بودن غیر عادی و کناره گیری در موقعیت‌های نا آشنا به نظر می‌رسد. یک الگوی واکنشی پر دوام است و بچه های کوچک واجد این تعامل در خطر بالاتر ابتلا به اختلالات اضطرابی در چند سال بعدی زندگی هستند.

فهرست مطالب

اختلال اضطراب جدایی ( separation anxiety)

همه گیر شناسی

سبب شناسی

تشخیص و ویژگی‌های بالینی

سیر و پیش آگهی

درمان

سبک‌های دلبستگی

دلبستگی در بزرگسالان

پیامد های دلبستگی

اضطراب

علائم اضطراب

بيماري‌هايي كه در اثر اضطراب ايجاد مي‌شود:

نظريه‌هاي روانكاوي

اضطراب امتحان

اضطراب امتحان و ویژگی‌های شخصیتی

منایع:

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق درباره توماس ادیسون پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ طبیعی آمریکا ، مرکز آسمان و زمین رز Rose معماری مساجد در دوره صفوی پاورپوینت اعتیاد و اکستازی پاورپوینت فراگرد معرفت پذیری (فصل چهارم کتاب مبانی مدیریت رفتار سازمانی دکتر رضائیان)