👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت زیارتگاهی به قد مت 12 قرن _ مشهد

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت زیارتگاهی به قد مت 12 قرن _ مشهد

پاورپوینت زیارتگاهی به قد مت 12 قرن در 41 اسلاید قابل ویرایش با فرمت pptx

مشخصات فایل

تعداد صفحات

41

حجم

1/819 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

pptx

توضیحات کامل

پاورپوینت زیارتگاهی به قد مت 12 قرن

مقدمه:   

ارسن پیرامون آرامگاه امام رضا (ع) مانند مسجد جامع اصفهان گنجینه (موزه) معماری اسلامی ایران است. چون ساختمانها در آن از شیوه های گوناگون یافت میشود. بخش بزرگی از آن از شیوه آذری و اصفهانی است. بسیاری از ساختمانها در طی زمان از میان رفته اند كه در دهه های كنونی برخی دوباره بازسازی شده اند.

سابقه تاریخی شهر مشهد:

خراسان قدیم دارای چهار شهر بزرگ و مهم بوده است به نام های : بلخ، مرو، هرات و نیشابور

نیشابور نیز خود دارای توابعی بوده است از جمله توس كه نقش بسزایی در شكل گیری مشهد داشته است. شهر توس دارای 4 ناحیه اصلی بوده كه عبارتند از :

1-تابران:همان توس

2-نوقان:در شرق تابران و به فاصله 1 مایل از جنوب نوقان دهكده سناباد وجود داشت(كاخ حمیدبن قحطبه در وسط باغی در كنار سناباد بود) این باغ در 203ه  ق مدفن امام رضاشد.این دهكده رو به آبادی گذاشت وبه شهری بزرگ تبدیل شد و مشهد نام گرفت.

(مشهد از گسترش نوقان شكل گرفت)

3-اردكان:از توابع مشهد امروزی

4-طرقبه:منطقه ای ییلاقی در نزدیكی مشهد

(مامون امام رضا را به عنوان میهمان در باغ یاد شده بالای سر پدر خود دفن میكند كه هسته اولیه شهر جدید مشهد را تشكیل میدهد.مهمترین عامل سكونت در این منطقه حضور رود اترك بود.)

وجه تسمیه مشهد:

اسم مكان عربی از ریشه شهادتبه معنای شهدد-به حضور-محل شهادت و مدفن شهید نیز میدهد.آنجا از همان ابتدا به این نام نبوده بلكه اختصاص كلمه مشهد از حمله مغولان791ه ق صورت گرفته است. وبدین ترتیب سناباد از یادها فراموش میشود.   

اقلیم مشهد:

در ناحیه كوهستانی-در دامنه كوه قره داغو هزار مسجدو بینالود واقع شده است.با اینكه در این منطقه قرار دارد ولی آب و هوای آن بیشتر شبیه كویر است.

محلات قذیم:

نوقان عیدگاه-پایین خیابان-بالا خیابان-ارگ-پاچنار سیادون-محله كشمیری ها-چهنود و چهار باغ(به تقلید از چهار باغ هرات)

نگاهی بر معماری:

مقبره آن حضرت از نوع مقابر  مجمو عه ای می باشد(مقابر دسته3) زیرا این بنا در میان مجموعه ای از ابنیه دیگر قرار گرفته مقبره محور یا به عبارتی شكل دهنده سایر بناها بوده (در ذیل به آنها اشاره خواهیم كرد) مقبرا ایشان ابتدا بنایی ساده بوده سپس به مرور زمان در دهه ها ی بعدی به صورت یك مجموعه عظیم شهری در آمده.

پلان آن به صورت مربعی در حدود 10*10 بود.و گنبد آن نیز از نوع ناری با خیز زیاد است.

تزئینات:

دیوار های حرم از سطح به بالا دارای چند قسمت است: 1-حاشیه كوتاه از سنگ مر مر به ارتفاع22 cm 2- ازاره در بالای این حاشیه به ارتفاع 92cm  از كاشی های نفیس و ممتاز مشهور به كاشی های سنجری با اشكال هندسی منظم 4-6-8 ضلعی  با رنگهای بسیار بدیع و دلپذیر كه در نوع خود بی نظیر است (بر روی اغلب كاشی ها با خطوط رقاع- ثلث و نقوش اسلیمی به طور برجسته آیات-احادیث- كلمات قصار – امثال و اشعاری مكتوب و منقوش شده است.- در سقف ها نیز از آینه و ... استفاده شده است.و در قوسها از مقرنس

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت فرایندهای شکل دهی نورد پاورپوینت تحلیل آکواریوم سیاره آبی در دانمارک / گروه معماری 3XN پاورپوینت انواع سیستم‌های مهاربندی پاورپوینت ساختار و معماری باغ های ایرانی کانی سازی طلا در لیستونیتهای ایران مرکزی